Jedno od ponašanja pri hranjenju koje se često susreće u ishrani djece je “selektivno ponašanje u ishrani”. Dakle, šta znači izbirljivo ponašanje u ishrani? To je stil ponašanja u kojem djeca konzumiraju poznatu hranu ili nerado isprobavaju novu hranu i imaju jake sklonosti prema hrani.
Roditelji koji su zabrinuti da njihova djeca biraju previše hrane ili misle da ne dobivaju dovoljno hrane mogu pokušati primijeniti različite metode za povećanje nutritivnog unosa, ali ove prakse ne postižu uvijek svoj cilj. Kao rezultat različitih primijenjenih metoda hranjenja, djeca se mogu oduprijeti da jedu više ili usvojiti prekomjeran unos hrane, što se može nastaviti i u odrasloj dobi, otvarajući put za razvoj gojaznosti.
Prema rezultatima studije koja ispituje vezu između majčinog hranjenja i izbirljivog ponašanja u ishrani kod djece;
- Uočena je pozitivna dvosmjerna veza između ponašanja majki u hranjenju i izbirljivog ponašanja u ishrani. Uočeno je da posebno pritisak na jelo (prisilno hranjenje) izaziva izbirljivo ponašanje u ishrani kod djece, a slično tome, roditelji djece s izbirljivim ponašanjem u ishrani vrše veći pritisak na njih da jedu.
- Stvaranje zdravog ambijenta za ručanje kod kuće i da cijela porodica dijeli isti sto za obroke identificirano je kao važan faktor u sprječavanju izbirljivog ponašanja u ishrani.
Draga majko, “izbor” u detinjstvu, kao I u svim fazama života, je prirodno ponašanje. Zdravu komunikaciju možete uspostaviti tako što ćete djetetu dati pravo izbora i pitati njegovo/njeno mišljenje o hrani. U isto vrijeme, obroke možete pretvoriti u ugodno iskustvo za cijelu porodicu tako što ćete biti podrška, strpljivi i ohrabrujući, a ne opresivni kada istražujete novu hranu.